Picie whisky jako jednego z mocniejszych i zdecydowanie najbardziej smakowo docenianych alkoholi, jest w Polsce bardzo popularne. Rozsmakowujemy się w różnych gatunkach tego trunku, ale pewnym wyzwaniem jest sięganie po jego szklankę wtedy, gdy wchodzimy w zaplanowaną wcześniej dietę. Ile kalorii ma ten alkohol, jak to sprawdzić i czy jego kaloryczność może obrócić cały plan odchudzania w pył?

Warto wiedzieć: whisky kalorie na plan

Po pierwsze, trzeba pamiętać o tym, że klasyczną whisky pije się w zasadzie na dwa sposoby. Pierwszy to tzw. czysta whisky, często rozcieńczana dodatkowo lodem. Drugi, to whisky z colą (lub pepsi). Obie wersje są mocno kaloryczne, ale ta druga zdecydowanie bije tutaj rekordy. Jeśli zamierzamy napić się whisky w czasie odchudzania, to zdecydowanie lepiej będzie to zrobić bez doprawiania jej jakimkolwiek innym napojem.

Whisky kalorie: Standardowo 100 gram whisky to 250 kcal.

Tu trzeba wiedzieć, że gramy musimy przeliczyć na mililitry, ale o wiele łatwiej będzie zapamiętać prostą zasadę: jeden kieliszek whisky czyli ok 100 ml to dokładnie 100 gramów. Wlewając do szklanki jeden taki standardowy kieliszek, możemy mieć pewność, że wlaliśmy do niej właśnie 250 kalorii. To dużo!

Dla porównania: pączek ma 452 kalorie, czyli wypicie ledwie jednego małego kieliszka whisky wlanego do szklanki da nam tyle kalorii, co prawie połowa lukrowanego pączka. Pamiętając o tym, że impreza zwykle nie kończy się na jednym kieliszku, możemy sobie wyobrazić jak wiele kalorii dostarczymy w tym momencie organizmowi. Jeśli nasza dieta bazuje np. na 2000 kalorii dziennie, to 4 kieliszki whisky (średnia picia) zabiorą nam dokładnie połowę całego, dziennego limitu. I nie będą to pożywne dla ciała kalorie.

Analogicznie: 1 kieliszek whisky to tyle samo kalorii co 4,5 jabłka, 3 szklanki coli, 2 kromki chleba, 2 szklanki mleka czy 2.5 plastra żółtego sera. Planowanie spotkania, na którym będzie podawany ten alkohol warto więc przemyśleć, minimalizując np. w ciągu dnia ilość spożywanych dań, tak, by zostawić sobie kaloryczny zapas na wieczór. Niestety tu będzie się trzeba wtedy liczyć z osłabieniem organizmu, któremu podanie kalorii w postaci whisky zamiast pożywnej kolacji, oczywiście służyć nie będzie.

Jak spalić 250 kalorii po kieliszku tego alkoholu? Żeby pozbyć się ich zupełnie, trzeba będzie np. biegać non stop przez dwadzieścia pięć minut albo jeździć na rowerze przynajmniej przez 36 minut. W przypadku pływania spalenie tej ilości kalorii zajmie ok 25 minut. Przed sięgnięciem po kieliszek warto więc zastanowić się czy na pewnie tego chcemy.