Felgi strukturalne, przez wzgląd na swoją tajemniczą nazwę, mogą kojarzyć się z czymś bardzo skomplikowanym. Tak naprawdę, w ich konstrukcji nie ma żadnych technicznych zawiłości. Zatem czym są? Czy mogą stanowić alternatywę dla modeli aluminiowych? Kto może być zadowolony z ich zakupu? O tym w dalszej części artykułu.
Czym są felgi strukturalne?
To nic innego, jak obręcze stalowe o wyrazistym wzorze, odbiegającym od tych, najczęściej spotykanych w tradycyjnych modelach. Felgi strukturalne zazwyczaj są konstrukcjami pięcioramiennymi (czasem wieloramiennymi), które swoim designem przypominają droższe modele wykonane z aluminium. Aby w pełni je imitować, potrzebują jednak specjalnych, dedykowanych kołpaków. Dzięki nim prezentują się naprawdę świetnie, a bez dokładnego przyglądania często trudno jest zauważyć, że nie jest to alufelga. Wspomniane kołpaki, w przeciwieństwie do ich standardowych odpowiedników, mocowane są do tarczy przy pomocy śrub, są więc solidnie przytwierdzone i nie tak łatwo je zgubić.
Wady i zalety felg strukturalnych
Zacznijmy od zalet. Felgi strukturalne są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Stal w porównaniu do aluminium charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, więc ryzyko jej pęknięcia jest znacznie zredukowane. Lepiej też radzi sobie w warunkach zimowych, ponieważ cechuje się mniejszą wrażliwością na kontakt z solą rozsypywaną na drogach.
Kolejny atut, dla wielu osób najważniejszy, to cena. Obręcze strukturalne kosztują mniej od alufelg, a dodatkowo tańsze jest ich utrzymanie, na które składa się sezonowa wymiana opon, wyważanie czy ewentualna naprawa. Biorąc pod uwagę fakt, że prezentują się naprawdę atrakcyjnie, czyni je to ciekawą opcją dla osób szukających rozwiązań łączących wysoką jakość z dobrą ceną.
W kwestii wad wspomnieć należy przede wszystkim o nieco większej masie od modeli wykonanych z aluminium i mniej finezyjnych wzorach – w ich przypadku nie ma co marzyć o skomplikowanych tarczach typu mesh.
Dla kogo są felgi strukturalne?
Znając zalety felg strukturalnych, łatwo wywnioskować, dla kogo będą one najlepszym wyborem. Sprawdzą się przede wszystkim kierowcom, którzy pragną, aby koła w ich aucie prezentowały się dobrze, a jednocześnie nie chcą nadwyrężać domowego budżetu.
Ze względu na swoją wytrzymałość będą także właściwym wyborem w przypadku osób mieszkających w rejonach, gdzie drogi są wątpliwej jakości. Zniosą zdecydowanie więcej niż modele wykonane z aluminium.
Kierowcy, którym zależy na bardziej finezyjnych wzorach oraz najefektywniejszym chłodzeniu układu hamulcowego, powinni natomiast decydować się na alufelgi. W ich przypadku trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami zakupu.