Celownik termowizyjny to niezastąpione narzędzie dla każdego myśliwego, który chce skutecznie działać w nocy. Termowizja oferuje szereg korzyści, które mogą znacząco poprawić skuteczność polowania i bezpieczeństwo w trudnych warunkach. Dlaczego warto zainwestować w celownik tego typu? 

Działanie termowizji w praktyce

Termowizja wykorzystuje detekcję promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty, które normalnie w nocy nie są widoczne nieuzbrojonym okiem. Co za tym idzie, celownik termowizyjny rejestruje i analizuje to promieniowanie, a następnie tworzy obraz na podstawie różnic temperatur między obiektami a tłem. Bez względu na oświetlenie otoczenia, każdy obiekt będzie emitował promieniowanie podczerwone. Termowizja w optyce myśliwskiej rejestruje obiekty w zakresie od -20 do +250 stopni Celsjusza.

Wykrywanie obiektów w ciemności

Kluczową zaletą celowników termowizyjnych jest ich zdolność do wykrywania obiektów nawet w całkowitej ciemności. Bez względu na to, czy mówimy o zwierzynie, innych ludziach czy np. pojazdach termowizja znakomicie nadaje się do orientacji w terenie. Dzięki temu myśliwy może prowadzić obserwacje i polowanie nocą, gdy zwierzyna również jest aktywna. Fakt ten czyni z termowizji nie tylko świetne rozwiązanie dla myśliwych, ale również dlasłużb mundurowych, które z jej pomocą przeczesują np. zielone granice państwa. 

Precyzyjne namierzanie

Dzięki wysokiej rozdzielczości i czułości termowizora myśliwy może precyzyjnie namierzać i śledzić ruch zwierzyny, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak gęsta mgła czy deszcz. To umożliwia dokładne określenie położenia zwierzyny i planowanie optymalnej strategii polowania. 

Zakres detekcji

Celownik termowizyjny pozwala na skuteczne obserwowanie terenu na dużych odległościach, co zwiększa zakres działania myśliwego. Przykładem może tu być celownik Infiray GENI GL35R, którego efektywny zasięg wynosi ponad 1800 metrów. Należy jednak pamiętać, iż zasięg celownika termowizyjnego zależy od wielkości obiektu. Oznacza to, iż np. człowiek będzie wykrywalny w odległości 1000 m od obserwatora, ale gdy będzie znajdował się powyżej 1800 m, to urządzenie może go nie wykryć prawidłowo. 

Skuteczna obserwacja w trudnych warunkach

W porównaniu do tradycyjnych akcesoriów do obserwacji, takich jak lornetki czy lunety, celownik termowizyjny umożliwia skuteczną obserwację także w trudnych warunkach, takich jak gęsta roślinność, gęsta mgła czy zmienny krajobraz terenowy. Celowniki termowizyjne są dostosowane do trudnych warunków między innymi dzięki rozwiązaniom zapewniającym wysoką klasę szczelności IP. Rozumie się przez nią standard, który wskazuje na stopień ochrony przed penetracją ciał stałych i płynów do wnętrza obudowy urządzenia. Im wyższy numer (składający się z dwóch cyfr) klasy szczelności IP, tym ochrona przed pyłem i wodą jest wyższa. 

Doskonała wydajność w dzień i w noc

Celowniki termowizyjne są niezwykle wszechstronne, działając równie skutecznie zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki temu myśliwy może korzystać z nich przez całą dobę, bez względu na warunki oświetleniowe. Gdzie warto zakupić dobry celownik termowizyjny? Dla poszukujących sprzedawcy, który nie tylko posiada w asortymencie wiele sprzętu uznanych marek, ale również doradza swoim klientom, najlepszym rozwiązaniem będzie sklep Dzikaknieja.pl. Zobacz: https://dzikaknieja.pl/157-celowniki-termowizyjne.