W Polsce posiadanie broni bez odpowiedniego pozwolenia jest nielegalne. Nawet po otrzymaniu zgody na posiadanie broni palnej trzeba zadbać o to, aby bezpiecznie przechowywać tego typu mienie w swoim domu lub mieszkaniu. Zastanawiasz się, jaki sejf będzie odpowiedni do przetrzymywania broni palnej wraz z amunicją? Zobacz poniższy wpis, a dowiesz się, jaką klasę bezpieczeństwa i wymiary powinien mieć bezpieczny sejf na broń krótką.

Jak należy przechowywać broń palną w domach? Przepisy w Polsce

Pistolety, karabiny, czyli broń palna, musi być przechowywana w sejfach o klasie bezpieczeństwa minimum S1. Wynika to z Ustawy o broni i amunicji oraz z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania amunicji.

Dokładne zasady dotyczące przechowywania broni w sejfach można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku.[1] Zgodnie z treścią rozporządzenia sejfy na broń krótką powinny spełniać kilka warunków:

  • standardowy sejf na broń krótką powinien być wykonany zgodnie z normą PN-EN 14450;
  • szafa lub sejf na broń musi mieć klasę bezpieczeństwa na poziomie co najmniej S1.

Warto też zaznaczyć, że sejfy na broń krótką muszą być oznakowane tabliczkami znamionowymi, które potwierdzaną jakość zastosowanych zabezpieczeń. S1 to najniższe dopuszczalne zabezpieczenie gwarantujące zamknięcie sejfu jednym zamkiem. Zgodnie z normą PN-EN 14450 sejfy na broń krótką mogą być też wykonane w klasie bezpieczeństwa S2, która umożliwia ubezpieczenie całej zawartości sejfu do kwoty około 100 000 złotych.

Starasz się o pozwolenie na broń w urzędzie, ale nie masz jeszcze odpowiedniego schowka do bezpiecznego przechowywania broni oraz amunicji? W takim razie zobacz ofertę firmy Hartmann Tresore. Sprawdź ofertę na sejfy na broń krótką: https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/sejfy-na-bron/sejfy-i-szafy-na-bron-krotka/lista. Zamów schowek, który spełni Twoje oczekiwania i będzie zgodny z aktualnymi wymogami prawnymi.

Jak przechowywać broń palną w sejfie? Zasady bezpieczeństwa

Zgodnie z aktualnymi przepisami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku  sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji osoby posiadające takie przedmioty muszą je przechowywać z odłączonym magazynkiem oraz w pełni rozładowanym spustem.[2]

Dodatkowo amunicja zamknięta w sejfach na broń krótką powinna być przechowywana w pudełkach lub pojemnikach, które uniemożliwiają uderzenie w spłonkę naboju. Biorąc pod uwagę przepisy obowiązujące w Polsce – amunicja i broń w sejfie powinna być przechowywana tak, aby uniemożliwić jej przypadkowy wystrzał lub zniszczenie.

Witryna na broń zamiast sejfu – czy to dobry pomysł?

Normy prawne określają też dokładne wymagania techniczne, które powinna spełniać domowa witryna na broń. Najważniejsze parametry, które są niezbędne do bezpiecznego składowania broni oraz amunicji to:

  • konstrukcja z materiałów zapewniających stabilność witryny,
  • możliwość przytwierdzenia gabloty do podłoża, bez możliwości późniejszej zmiany położenia,
  • przeszklenia wykonane ze szkła o podwyższonej odporności na rozbicie w klasie P6B zgodnie z normą PN-EN 356,
  • zamknięcia witryny zgodnie z normą PN-EN 12209 w klasie 5.

Profesjonalna witryna do przechowywania broni to dobry wybór, ale raczej do miejsc takich, jak np. strzelnica. Do zastosowania domowego dla osób z pozwoleniem na uzbrojenie palne polecamy sejfy na broń krótką, które zajmują niewiele miejsca i gwarantują maksimum bezpieczeństwa.

Montaż sejfu na broń krótką – jak zrobić to dobrze?

Według norm prawnych osoby posiadające pozwolenie na broń nie mogą jej przechowywać bez nadzoru pod łóżkiem lub w szafie, np. pomiędzy ubraniami. Przepisy nakazują składowanie takich przedmiotów w sejfach na broń krótką o klasie bezpieczeństwa S1 lub S2.

Jeśli nie masz w domu sejfu na broń spełniającego normy prawne wraz z potwierdzeniem jego klasy bezpieczeństwa, np. na tabliczce znamionowej, w razie kontroli z urzędu możesz stracić swoje pozwolenie na broń.

W praktyce montaż zakupionego sejfu na broń krótką nie jest skomplikowany. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce, np. wnęka w ścianie, podłoga w garderobie lub wnętrze szafy. Następnie trzeba tylko wywiercić otwory montażowe, umieścić kołki rozporowe lub kotwy chemiczne w wywierconych miejscach i przykręcić sejf od wewnątrz w przygotowanym wcześniej miejscu.

Jak wybrać sejf na broń krótką? Podsumowanie

Zamierzasz kupić sejf na broń, aby przechowywać ją zgodnie z aktualnymi przepisami? Oprócz tego, że skrytka powinna spełniać normy bezpieczeństwa w klasie co najmniej S1, a najlepiej S2, weź też pod uwagę: rodzaj zastosowanego zamka, np. biometryczny albo klasyczny – mechaniczny, gabaryty sejfu oraz materiał wykonania. To podstawowe parametry, które pomogą Ci wybrać sejfy na broń krótką do bezpiecznego składowania broni, magazynków oraz amunicji.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20140001224

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140001224/O/D20141224.pdf