Sentino to chilijsko-niemiecko-polski raper znany nie tylko z niepowtarzalnego stylu, w którym umiejętnie łączy wiele gatunków muzycznych, ale także z licznych afer z innymi muzykami. Wiele osób uważa, że to jego cwany sposób na autopromocję. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądała kariera muzyczna Sentino, czytajcie dalej.

Kim jest Sentino? [dzieciństwo, kariera muzyczna]

Sentino, a właściwie Sebastian Enrique Alvarez, urodził się 8 czerwca 1983 roku w Berlinie. Jest synem Chilijczyka oraz Polki. Dorastał w dzielnicy Pankow w Berlinie, które należał wtedy do NRD. Kiedy chłopak miał 5 lat jego rodzice rozwiedli się i od tego czasu wychowywała go tylko matka. Przez pewien czas mieszkał wraz z matką u rodziny Warszawie. Szybko rzucił szkołę, ponieważ stwierdził, że chce skupić się na muzyce.

Sentino dzięki swoim korzeniom jest wielojęzyczny, dzięki czemu tworzy muzykę w języku niemieckim, polskim, hiszpańskim i angielskim.

Droga na scenę muzyczną otworzyła się dla Sentino dzięki występowi w walce freestylowej, gdzie poznał Joe Rilla z grupy Analphabeten oraz Koola Savasa. Sentino miał wtedy 15 lat. W 1999 roku miało dojść do wydania jego płyty, niestety wytórnia Def Jam Recordings, z którą wtedy współpracował, zbankrutowała. Muzykowi nie udało się również wydać płyty w kolejnej wytwórni, z którą podpisał kontrakt — BMG Subword.

Muzykowi przypisuje się pisanie tekstów m.in. dla rapera o pseudonimie Bushido. Raper współpracował dotąd z czołówką niemieckiego rapu: Bushido, Berlin hat den Ostblokk, Optik Records, PX-Records oraz Aggro Berlin.

W 2004 roku Sentino podpisał kontrakt w świeżo założonej wytwórni 5 vor 12 Records, a jego pierwszy album Ich bin deutscher Hip Hop ukazał się 20 października 2006 roku. Za produkcję bitów odpowiada czołówka niemieckich producentów. Po ukazaniu się reedycji albumu raper nie przedłużył kontraktu w wytwórni 5 vor 12.

30 listopada 2007 roku ukazał się mixtape Sentina o nazwie Sentino …und stolz drauf!, który miał być przedsmakiem produkcji Sentino’s Way 3 – Sohn des Paten. Ta jednak ukazała się dopiero 10 kwietnia 2017.

W następnych Sentito wrócił do Warszawy, gdzie zaczął nagrywać pierwsze utwory w języku polskim I nawiązał współpracę z lokalnymi raperami, m.in. Diho, Kaz Bałagane oraz Malik Montana. W lutym 2012 roku ukazał się jego album o nazwie Stiller Westen.

w 2019 roku raper zapowiedział, że kończy z polską sceną i skupia się na karierze zagranicznej, a jedyne czego możemy się spodziewać to ewentualne gościnne występy.

Może jeden numer w gościach kto wie. Ale solo nigdy więcej. Etap zamknięty – napisał Sentino w odpowiedzi do fana.

Sentino — Instagram

Raper widnieje na Instagramie jako @sentinobln. Aktualnie jego profil obserwuje 143 tysięcy użytkowników tego serwisu, mimo że artysta nie jest aktywny w mediach społecznościowych. Na swoim koncie Sentino umieścił do tej pory zaledwie 22 zdjęcia.