Stuart Burton o pseudonimie Stuu to jeden z najpopularniejszych youtuberów i influencerów w Polsce. Jego kanał na Youtubie jako pierwszy w kraju uzyskał milion subskrynentów. Jest założycielem słynnego Domu X, a także bohaterem głośnej afery z Fagatą. W ubiegłym roku Stuu nagle zniknął z mediów społecznościowych i słuch po nim zaginął. Co takiego wydarzyło się w życiu Stuarta Burtona, że wycofał się z życia publicznego?

Kim jest Stuart Burton Stuu?

Stuart Burton, a właściwie Stuart Alexander Kluz-Burton, pseudonim Stuu, urodził się 7 stycznia 1992 roku w Londynie. Jego matka jest Polką, a ojciec Brytyjczykiem. Od małego uczył się języka polskiego, dzięki czemu jest teraz dwujęzyczny.

Gdy Stuart był nastolatkiem, jego rodzice rozwiedli się, a ojciec przeprowadził się do Szkocji. Niedługo po tym chłopak postanowił przenieść się do Polski. Mieszkał w Katowicach i w Krakowie.

Kiedy miał 16 lat spotkała go tragedia, utonął jego przyjaciel. Stuart przeszedł załamanie i wpadł w depresję. W 2016 roku przyznał, że cały czas przyjmuje leki antydepresyjne.

Stuart Burton Stuu — Youtube

Stuu zaistaniał w social meda w 2009 roku, publikując na Youtubie filmiki po angielsku. Nagrywanie przerwała choroba. Po 2 latach powrócił jako Polski Pingwin i od tej pory publikował już tylko w języku polskim. Filmiki dotyczyły kategorii gamingowej, w szczególności gry Minecraft.

Obecnie posiada pięć kanałów na Youtubie: Stuu (4,3 mln subskrybentów), Stuu Burton (1,3 mln subskrybentów), Stuu PLUS (769 tys. subskrybentów), Stuu Gry (225 tys. subskrybentów) oraz tworzony wspólnie z innymi youtuberami kanał TEAM X (846 tys. subskrybentów).

Stuart Burton Stuu — TEAM X

Stuart Burton jest twórcą projektu TEAM X. W jego ramach grupa youtuberów zamieszkała we wspólnym domu, zwanym Domem X, a Stuu dzielił się z nimi swoją wiedzą na temat promocji w social mediach. Byli to: Kacper Blonsky, Lexy Chaplin, Marcin Dubiel, Julia Koster oraz Xavier Pniewski. Później dołączył rMichał Gała. Początkowo zespół świetnie prosperował, ale po jakimś czasie doszło do nieporozumienia i Blonky oraz Gała zostali wyrzuceni z domu. Na ich miejsce dołączyła Natalia Kaczmarczyk Natsu.

Z czasem projekt zaczął się rozsypywać, co spowodowało u Stuu problemy ze zdrowiem psychicznym. Chłopak wycofał się życia publicznego. Na czele TEAM-u X stanęła Natsu, a do zespołu dołączyli nowi członkowie.

Stuart Burton Stuu i Fagata

Niewątpliwie duży wpływ na zdrowie psychicznie Stuu miał również rozpad jego związku z Fagatą. Do tego momentu para uchodziła za jedną najpopularniejszych w social mediach. To właśnie wtedy doszło również do upadku TEAM X.

Ich rozstanie było bardzo burzliwe, a wszystkie problemy Stuu i Fagaty zostały rozpowszechnione na forum za sprawą live streamów, które udostępniali. Nie brakowało łez oraz silnych emocji, a para wzajemnie obwiniała się o rozpad związku.

Stuart Burton Stuu — Instagram

Stuu prowadził konto na Instagramie pod nazwą @stuuburton. Mimo iż na jego profilu nie pojawił się żaden nowy post od maja 2020 roku nadal ma ponad 2 mln obserwujących. Fani wciąż czekają na wielki powrót gwiazdy YouTube’a.