Wędkarstwo to sport zyskujący w Polsce coraz szersze grono zwolenników. Chodzi nie tylko o samą satysfakcję złapania pięknego okazu, ale także o klimat, jaki panuje pomiędzy mężczyznami podczas wspólnego łowienia, o relaksujący sposób na spędzanie czasu. Czy jednak rozpoczęcie przygody z wędkarstwem to tylko zakup wędki i przynęty? Podpowiadamy, co jeszcze jest konieczne!

Choć może się wydawać, że wędkarstwo to proste hobby, którego może podjąć się każdy, to jednak nie jest to takie proste. Aby zacząć wędkować konieczna jest bowiem nie tylko przynajmniej podstawowa wiedza, ale także konkretne uprawnienia. Jakie? Jak je zdobyć? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Karta wędkarska – niezbędny dokument do amatorskiego połowu ryb

W Polsce nawet amatorski, hobbystyczny połów ryb jest dozwolony tylko w przypadku posiadania stosownego dokumentu, jakim jest karta wędkarska. Muszą ją wyrobić wędkarze, którzy ukończyli 14 lat i chcą łowić ryby na polskich wodach. Oczywiście do otrzymania takiej karty wędkarskiej nie wystarczy sam wniosek – należy uprzednio zdać egzamin organizowany przez Polski Związek Wędkarski. Dokument wydawany jest dożywotnio.

Podstawowa wiedza – czy jest konieczna?

Oczywiście można zacząć łowić ryby bez jakiejkolwiek wiedzy teoretycznej, jednak z ogromnym prawdopodobieństwem takie połowy zakończą się po prostu fiaskiem. Dlaczego? Ponieważ rozróżnianie przynajmniej podstawowych metod połowu, umiejętność obsługi poszczególnych elementów sprzętu wędkarskiego czy wiedza o przynętach dla konkretnych gatunków ryb jest potrzebna, by amatorskie połowy przyniosły jakikolwiek szanse na powodzenie. Jak zdobyć taką wiedzę? Najlepiej wybrać się na ryby z doświadczonymi wędkarzami, poczytać lub porozmawiać z pasjonatami, których znaleźć można w każdym sklepie wędkarskim.

Najważniejsze wyposażenie na początek

Wbrew pozorom początki wędkowania naprawdę nie muszą być kosztowne. Podstawowy sprzęt do łowienia ryb kupisz niedrogo w sklepie internetowym sklep-mietus.pl. Czego będziesz potrzebować na start?

  • Niedługa wędka
  • Stały spławik w stylu klasycznym
  • Kołowrotek wędkarski (opcjonalnie)
  • Podbieraki i siatki wędkarskie
  • Żyłka lub plecionka
  • Różnorodne przynęty

Oprócz tego przydatne okażą się też dodatkowe akcesoria, takie jak wygodne krzesełko wędkarskie z oparciem, wiaderko do zanęty, a jeśli decydujesz się na dłuższy wyjazd z nocowaniem, niezbędny będzie także namiot i łózko wędkarskie.

Gdzie zacząć połów?

Należy pamiętać, że każda woda ma swojego właściciela. Może je dzierżawić Polski Związek Wędkarski, różne Gospodarstwa Rybackie (np. na Mazurach) czy użytkownicy prywatni. W każdym z tych przypadków konieczne może być uiszczenie stosownej opłaty za możliwość wędkowania. Wyjątkiem mogą być wody należące do miasta. Zawsze jednak wymagana jest karta wędkarska. Zarówno jej posiadanie, jak i dowód opłaty za zezwolenie na połów, będą konieczne w przypadku kontroli – zdecydowanie lepiej więc zadbać o to wcześniej, niż dostać mandat za ich brak.