W naszym ciele znajdują się setki mięśni, które każdego dnia pomagają nam utrzymywać równowagę i wykonywać pożądane czynności. Mięsień czworogłowy uda to jeden z największych mięśni, jakie posiadamy. Znajduje się w przedniej grupie mięśni, a jego nazwa pochodzi od miejsc przyczepu do kości. Odpowiada za utrzymanie prawidłowej postawy, umożliwia zginanie się stawu biodrowego, stabilizuje nie tylko nasze kolana, ale też całą kończynę dolną. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom możemy utrzymać go w odpowiedniej formie i uniknąć niepożądanych kontuzji. Co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć? 

Mięsień czworogłowy uda od A do Z 

Mięsień czworogłowy uda składa się z mięśnia prostego, a także trzech innych mięśni, mieszczących się w jego obszarze. Do tej grupy należą: mięsień boczny, przyśrodkowy i przedni, a całość ma swój przyczep początkowo na kości biodrowej, przy rzepce kolanowej. Oprócz zachowania prawidłowej postawy, ta grupa mięśni umożliwia nam bieganie, wchodzenie na schody, a także podnoszenie kolan. Jeżeli mięsień czworogłowy uda zostanie osłabiony to grożą nam kontuzje kolana. 

Jak ćwiczyć mięsień uda? 

Najlepszymi ćwiczeniami na mięśnie nóg są te, które wymagają obciążenia. Aby mieć pewność, że nasza aktywność fizyczna przyniesie zamierzone korzyści, powinniśmy korzystać z maszyn i sprzętów dostępnych na siłowni, a także z odpowiednich ćwiczeń w domu. W ten sposób angażujemy nie tylko niezbędne mięśnie nóg, ale też aktywizujemy całe ciało.

Decydując się na przeprowadzenie treningu w swoim zaciszu domowym możemy wykonywać przysiady, które doskonale wpływają na rozwój i kondycję mięśnia czworogłowego. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowy rozstaw stóp – na szerokość uda, odpowiednie spięcie brzucha, a także pośladków oraz na ściągnięcie łopatek. Przysiady wykonywane w ten sposób przynoszą najlepsze efekty. 

Oprócz tego ćwiczenia mięsień czworogłowy uda możemy ćwiczyć poprzez wchodzenie na podwyższenie. W ten sposób rozpoczynamy trening wszędzie tam gdzie znajdziemy choć jeden stopień. Ten rodzaj aktywności fizycznej nie niesie za sobą kontuzji, bowiem polega na naturalnym ruchu naszego ciała. Przed rozpoczęciem prawidłowego treningu nie możemy zapominać o odpowiednim rozciąganiu, które umożliwia pobudzenie mięśni i zmniejsza ryzyko uszkodzeń. Pomiędzy treningami należy wykonywać 24 godzinną przerwę, pozwalającą zregenerować się mięśniom, obciążonych podczas ćwiczeń. Mięsień czworogłowy uda jest niezwykle ważny dla naszego ciała, jego regularne ćwiczenie przyczynia się do zwiększenia ogólnej wydolności organizmu.