Dobra nalewka z aronii wcale nie musi być trudna w przygotowaniu. Dzięki zastosowaniu kilku prostych zasad już w zaledwie 2 dni możesz stworzyć niebywały napój, który będzie dodawał niezwykłych walorów smakowych każdej herbacie, wypijanej w zimne jesienno- zimowe wieczory. Rozpoczynamy nowe kuchenne wyzwanie? No to do dzieła! 

Pyszna i prosta nalewka z aronii 

Do przygotowania własnej nalewki będziesz potrzebować: 

  • 50 dag owoców; 
  • 100 liści aronii – opcjonalnie wiśni; 
  • 0,5 l spirytusu 95 %; 
  • 1 l przegotowanej wody; 
  • 600 g cukru; 
  • 1 cytryny. 

Na początek zbierz 50 dag owoców dojrzałej aronii. Takie bez trudu znajdziesz już na samym początku sierpnia – owoce aronii pozostają na krzakach aż do końca jesieni. Zbiory przepłucz zimną wodą i umieść w woreczku tak aby można je było zamrozić. 

Pozostaw je w zamrażalce na około 12 – 24 godziny. Jeśli nie zdążysz wyjąć owoców po upływie doby to nic straconego – proces zamrażania pozwala w lepszym uwalnianiu się soków i łagodzi cierpki smak aronii. 

Przed wyciągnięciem owoców z zamrażalki zbierz około 100 liści aronii (lub wiśni) i dokładnie je umyj pod bieżącą wodą. Do garnka z czystymi liśćmi dorzuć zamrożone owoce aronii i wlej 250 ml wody. Całość gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 15 minut. Po tym czasie odstaw garnek na około 12 godzin – nie musisz chować go do lodówki. 

W kolejnym dniu odlej zgromadzony sok i wyciśnij do niego cytrynę. Po odcedzeniu płynu usuń z garnka liście, zasyp same owoce cukrem i dolej do nich 750 ml wody. Całość pozostaw na małym ogniu aż do momentu całkowitego rozpuszczenia się cukru.

Uzyskany syrop przelej do miski wraz z wcześniejszym sokiem z aronii i cytryny. Jeśli chcesz sobie ułatwić pracę to możesz przecedzić zagotowane owoce z cukrem przez sitko. Zagotowane owoce wyrzuć.  

Do przygotowanego płynu wlej 500 ml spirytusu i lekko potrząśnij słojem z nalewką. Następnie odstaw uzyskaną nalewkę z aronii do leżakowania na minimum 5 miesięcy. 

Teraz już wiesz jak powinna być przygotowana doskonała nalewka z aronii. Jeśli chcesz, uzyskać jej klarowny wygląd to wystarczy, że w dowolnym momencie ją przefiltrujesz – nawet po bardzo długim odpoczynku. Do tego zadania nieocenione okazują się być tradycyjne filtry do kawy. Dzięki nim szybko pozbędziesz się osadu i innych zanieczyszczeń. Przygotuj ekspresowy trunek z owoców aronii i ciesz się jego smakiem o każdej porze roku. Te owoce – oprócz walorów smakowych – stanowią świetne źródło witamin, więc podczas jesiennego przeziębienia mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem.