Odzież robocza do zadań specjalnych pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu pracowników w różnych środowiskach i warunkach pracy. Bardzo ważne jest, aby była ona dostosowana do konkretnych zadań i ryzyka z nimi związanych tj. na stanowiskach, gdzie niebezpieczne są wyładowania elektryczne noszona była odzież antystatyczna, a tam, gdzie zagrożenie stanowią kwasy, noszona była odzież zapewniająca ochronę przed tą substancją chemiczną. Odzież ochronna powinna spełniać szereg warunków i wymogów, zatem przyjrzyjmy się dokładniej jaka powinna być.
Czym charakteryzuje się odzież robocza ochronna?
Odzież robocza i ta zwykła, i ta do zadań specjalnych powinna być wytrzymała. Trwałość np. na uszkodzenia mechaniczne i przetarcia gwarantuje jej wykonanie ze specjalnych materiałów lub ich mieszanek. Tkaniny te powinny gwarantować pracownikowi także wygodę, pełen zakres ruchów, komfort cieplny (cóż z tego że będzie chronić, jeśli nie da się w niej pracować z powodu nadmiernego pocenia?). Każda odzież ochronna, czy to zabezpieczająca przed agresywnymi substancjami chemicznymi, czy to chroniąca przed wysokimi temperaturami, czy ognioodporna powinna posiadać stosowne certyfikaty i spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Poza tym istotnymi cechami są: łatwość zdejmowania i zakładania, wyposażenie w odpowiednią ilość kieszeni, design (pod tym względem producenci nie zawodzą – ciężko dziś spotkać pracowników ubranych w bezkształtne ubrania w ziemistym lub nijakim kolorze).
O czym powinni pamiętać użytkownicy odzieży ochronnej?
Użytkownicy takiej odzieży powinni pamiętać (oczywiście, jeśli do nich należy to zadanie) o odpowiedniej konserwacji i sposobie prania. Postępowanie według wskazówek producenta pozwoli na zachowanie jej trwałości i właściwości ochronnych (naniesione na tkaninę powłoki nie ulegną zniszczeniu jeśli będą prane we wskazanych temperaturach).
Odzież robocza do zadań specjalnych należy do indywidualnych środków ochrony. Jeśli podczas oceny ryzyka zawodowego okaże się, że istnieje niebezpieczeństwo narażenia zdrowia lub życia, pracodawca, który ma obowiązek ją zapewnić każdemu pracownikowi. Wybór odzieży ochronnej jest dziś bardzo duży – pracodawcy mogą wybrać i garderobę trwałą, i efektownie wyglądającą. Wielu pracodawców decyduje się na spersonalizowanie odzieży – to dobry pomysł z kilku względów. Oznaczona odzież robocza pozwoli wyróżnić własną ekipę wśród innych załóg i przy okazji jest elementem marketingu (ważne przy budowie marki).