Wybór odpowiedniego roweru na nowe przygody to niełatwe wyzwanie nie tylko dla początkujących kolarzy. Jeśli i Ty w tym sezonie planujesz rozpocząć nową aktywność fizyczną i poznać nieznane dotąd trasy to koniecznie poznaj możliwości roweru typu Gravel. Ta podkategoria została stworzona z myślą o pokonywaniu szutrów, czyli takich tras, na których nie poradzi sobie zwykła szosówka. Leśne pagórki, błotniste i piaszczyste podłoża, a także wyboiste i kamienne trasy wcale nie muszą być dla Ciebie przeszkodą – wystarczy tylko zadbać o odpowiedni sprzęt! 

Rowery Gravel – jaka rama, aluminium, stal czy karbon? Wszystko z myślą o komforcie! 

Rama roweru to jeden z podstawowych czynników wpływających na na naszą podróż. Zbyt masywna i ciężka może stanowić problem na stromych podjazdach, za lekka konstrukcja nie zagwarantuje nam poczucia bezpieczeństwa. Producenci rowerów typu Gravel oferują nam trzy rodzaje ram, dopasowane do naszych możliwości i potrzeb. Sprawdźmy czym charakteryzuje się każda z nich. 

Najstarszym rozwiązaniem rowerowym zdaje się być stal. Wielu ludzi kojarzy takie ramy z głębokim PRLem i wyobraża sobie je, jako ciężkie i niepraktyczne. Rzeczywistość jednak wygląda nieco inaczej. Dobrej jakości ramy stalowe są droższe od tych, wykonanych z aluminium. Obecnie produkuje się je z wysokiej jakości rur, na przykład Columbus. Zastosowanie takiego rozwiązania w rowerze turystycznym ma swoje zalety – przede wszystkim rama stalowa gwarantuje nam trwałość i solidność. Większy ciężar przekłada się na poczucie bezpieczeństwa, a przy tym nie niszczy przyjemności, płynącej z jazdy. 

Nieco lżejszą formą od klasycznej stali jest oczywiście aluminium. Taka konstrukcja jest nie tylko lżejsza, ale zazwyczaj także tańsza. Atutem aluminium jest oczywiście sztywność, którą doceniają właściciele rowerów sportowych. To dzięki tej cesze mamy większą możliwość przekazywania prędkości na koła. Jeśli więc zależy nam na osiąganiu dobrych wyników podczas podróży to warto popatrzeć przychylnym okiem w kierunku takiej ramy. 

Najlżejszym rozwiązaniem ramowym jest oczywiście Karbon. W tym przypadku zdecydowanie docenimy lepsze właściwości pochłaniające wibracje z podłoża, co przełoży się na nasz komfort jazdy. Rama karbonowa gwarantuje większą wygodę nawet w sytuacji, gdy nasz rower nie jest wyposażony w dobre amortyzatory. Inżynierowie i producenci rowerów szczególnie lubią ten materiał ze względu na możliwość dowolnego formowania. 

Aby wybrać odpowiednią ramę dla naszego roweru typu Gravel musimy zdecydować, co jest dla nas tak naprawdę ważne podczas jazdy. Jeśli zależy nam na lekkości roweru to karbon, czy też aluminium sprawdzą się perfekcyjnie. W przypadku, gdy stawiamy na wysoką jakość i bezpieczeństwo to warto wybrać stal.