Najważniejszy w gamie 

Audi SQ8 pod wieloma względami jest absolutnie najważniejszym pojazdem w ofercie Audi. To największy SUV, a więc i pojazd, na który z pewnością będą zwrócone oczy każdego. Producent doskonale to przewidział, dlatego w SQ8 nie ma miejsca na absolutnie żadne kompromisy. Nawet bazowa wersja Audi Q8 jest potężnym cudem motoryzacji, zaś ultraszybkie SQ8 podnosi poprzeczkę do niebotycznych wysokości. 

Audi SQ8 – ósemka w nazwie to nie przypadek!

Cyfra 8 w nazwie modelu SQ8 to oczywiście nawiązanie do pozycji w gamie modelowej, podobnie jak w przypadku limuzyny A8. W przypadku topowej odmiany SQ8 sprawa ma jednak dodatkowy wymiar. Wewnątrz SUV-a znajduje się ośmiocylindrowa jednostka V8 TFSI o mocy 507 koni mechanicznych i pojemności czterech litrów. Wystarcza to do osiągnięcia pierwszej setki w zaledwie 4 sekundy, co plasuje je w zaszczytnym gronie samochodów sportowych. 4.0 TFSI obecne jest także w Audi SQ7, będącym nieco bardziej rodzinną alternatywą dla mocno ściętego w tylnej części nadwozia SQ8. Standardowo dla tego typu silników, istnieje możliwość chwilowego odłączenia cylindrów podczas jazdy, wszystko w celu obniżenia spalania paliwa. W standardzie dla każdego SQ8 przewidziano napęd na cztery koła Quattro. 

Wygląd SQ8

SQ8 swoim wyglądem nie odróżnia się zasadniczo od typowego Audi Q8, jednak to drobne szczegóły sprawiają, że miłośnicy motoryzacji poznają go w mgnieniu oka. Opcjonalne felgi o wielkości aż 23 cali stanowią szczytowe osiągnięcie projektantów z niemieckiego Ingolstadt. Subtelne chromowane wstawki dodają muskularnej sylwetce elegancji i lekkości. Nie przypomina to ciemnej, matowej skały, a lekkiego, dobrze zbudowanego atletę.   

Inne niuanse w największym Audi

Zaawansowany system infotainment to nic, w porównaniu z tym, co dzieje się poza okiem kierowcy. Elektromechaniczna stabilizacja przechyłu sprawia, że dwie połowy stabilizatora działają niezależnie od siebie. Adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne oraz układ czterech skrętnych kół robią wszystko, by niemal dwie i pół tony Audi SQ8 zwinnie poruszały się na wirażach, a boczny przechył nie utrudniał kontroli nad autem. Czy SQ8 to pojazd dla każdego? Nie biorąc pod uwagę kwestii finansowych, niemiecki SUV z łatwością zadowoli nawet najbardziej wybrednych kierowców, a już na pewno bardzo ich pozytywnie zaskoczy. Duża masa własna skutecznie niwelowana jest wieloma systemami elektronicznymi i kilkoma trybami jazdy, spośród których każdy na swój sposób uaktywnia całkiem inny charakter pojazdu. Jedno jest pewne – nie ma tu miejsca na nudę!