Automatyczne skrzynie biegów są coraz popularniejszym rozwiązaniem, chociaż jeszcze niedawno były traktowane przez kierowców z rezerwą. Tymczasem nowoczesna automatyczna skrzynia biegów to wygodne rozwiązanie, które sprawia, że jazda jest wygodniejsza, a także ekonomiczna. Zobacz, co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania.

Samochody z automatyczną skrzynią biegów dają kierowcy więcej wytchnienia podczas jazdy. Mniej obowiązków, zwłaszcza podczas jazdy w cyklu miejskim, to spore odciążenie. Niemniej wciąż auta wyposażone w automatyczną skrzynię biegów to rzadkość. Dlaczego wolimy tradycyjne drążki zmiany biegów? Często wynika to z niewiedzy, dlatego przybliżamy jak działają skrzynie automatyczne.

Automatyczne skrzynie biegów – co musisz wiedzieć na ich temat?

Poza samą konstrukcją, skrzynia biegów manualna różni się od automatycznej skrzyni biegów sposobem przeniesienia napędu. W skrzyni manualnej odpowiada za to klasyczne sprzęgło, natomiast skrzynia automatyczna wyposażona jest zazwyczaj w sprzęgło hydrokinetyczne i inne sterowanie. Zauważalny jest również oczywiście brak pedału sprzęgła. Mechanizm automatyczny skuteczniej dostosowuje przełożenie do obrotów silnika. W efekcie skrzynie zautomatyzowane nie mają problemów ze zbyt dużymi obrotami czy zbyt wolną pracą silnika w danym momencie. Pojazdy ze skrzynią automatyczną lepiej dobierają biegi, nie obciążają silnika, a także zapewniają płynną pracę. Ta ostatnia przyczynia się z kolei do zmniejszenia zużycia paliwa. Każdy podręcznik ekonomicznej jazdy autem ze skrzynią manualną mówi o tym, że więcej paliwa zużywa się zależnie od obciążenia silnika. W samochodach wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów obroty silnika są idealnie dopasowane, a to zapewnia ekonomiczną i płynną jazdę.

Automatyczna skrzynia biegów – jak o nią dbać?

Wśród wad skrzyń automatycznych często wskazuje się wysokie koszty naprawy. To prawda, jednak odpowiednie traktowanie i serwisowanie zapewniają komfort, a sama skrzynia rzadko bywa awaryjna. W samochodach osobowych z tzw. automatem wystarczy pamiętać o regularnych przeglądach. Odstępy czasowe, w jakich należy dokonywać wymiany olejku w skrzyni uzależnione są od rodzaju sprzętu oraz zaleceń producenta. Zazwyczaj tego typu wymianę wykonuje się co 30 tysięcy kilometrów lub co 3 lata. Z kolei w samochodach hybrydowych często wymiana konieczna jest dopiero po przejechaniu 100 tysięcy kilometrów lub co 5 lat. W codziennym użytkowaniu nie odczujemy większych różnic, poza komfortem jazdy, który w autach z automatem jest dużo większy. Należy tylko pamiętać, że auta ze skrzynią biegów automatyczną nie mogą być holowane. Niekiedy z biegiem czasu potrzebna będzie regeneracja skrzyni DSG, ale jeśli trafimy do odpowiedniego warsztatu, naprawa zapewni nam spokój na długi czas.