Tablet do rysowania, czyli tablet graficzny daje nam nieograniczone możliwości. To urządzenie nie ogranicza się jedynie do tworzenia rysunku i projektu, za jego pomocą możemy z powodzeniem retuszować gotowe obrazy i nadawać im nowych wartości. Tablety graficzne są znacznie lepsze niż działanie nawet na najbardziej zaawansowanym komputerze. Ich przewaga tkwi w piórze, które z niezwykłą dokładnością przekazuje na ekran to, co właśnie chcemy uwiecznić. Myszka komputerowa może sprawić, że nasza praca będzie cięższa i mniej efektywna. Jak wybrać dobry tablet graficzny i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy! 

Tablet do rysowania dla każdego 

Perfekcyjny wybór tabletu graficznego będzie zależał przede wszystkim od naszych potrzeb i możliwości. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze szkicami i projektami to nie potrzebujemy od razu najlepszego sprzętu. Dobrym pomysłem będzie wybranie towaru z niższej półki, który pozwoli ocenić nam rysowanie, projektowanie i retuszowanie faktycznie zostanie z nami na dłużej, czy też może jest naszą chwilową fascynacją. 

Osoby doświadczone w dziedzinie grafiki powinny zdecydować się na droższy model z odpowiednimi parametrami. Jednym z ważniejszych aspektów jest rozmiar tabletu. Na rynku znajdziemy różnej wielkości modele opisane kolejno: S, M, L, XL. Wielkości te można przyrównać do kartki papieru, gdzie rozmiar S oznacza format A6, XL zaś odpowiada wielkości kartki A3. Jak wybrać wielkość tabletu? W zależności od wielkości ekranu, na którym dodatkowo będziemy pracować. Jeśli dotychczas korzystaliśmy i planujemy korzystać z niewielkiego laptopa to z powodzeniem możemy zakupić rysownik w rozmiarze S. Jeśli jednak na co dzień wykorzystujemy do pracy duży monitor lub ekran to lepiej wybrać tablet w wielkości L i LX

Kolejnym ważnym aspektem jest rozdzielczość, to właśnie ona odpowiada za jak najlepsze uwydatnienie szczegółów. Dobrej jakości tablet posiada około 2000 lpi. Oprócz tego nie możemy zapomnieć o współczynniku proporcji – musi on być zbliżony do proporcji dodatkowego monitora, na którym pracujemy. Dlaczego? Ponieważ odmienne proporcje mogą doprowadzić do zniekształcenia obrazu. Niektóre tablety posiadają funkcję dostosowania proporcji, jednak korzystając z tej opcji musimy liczyć się ze zmniejszeniem powierzchni roboczej. 

Osoby chcące profesjonalnie cieniować obraz powinny zwrócić uwagę na dopuszczalny zakres pochylenia piórka. innymi ważnymi elementami są także czułość nacisku i wysokość odczytu piórka (oszacowanie odległości z jakiej tablet „wyłapuje” piórko). Dzięki powyższym informacjom możesz znaleźć doskonały tablet do rysowania, który z całą pewnością przyda Ci się w codziennej pracy i rozwijaniu swoich zainteresowań.