Podjęcie decyzji o wyborze kolumn głośnikowych do kina domowego wbrew pozorom nie jest takie proste. Przed wyborem jakiegokolwiek sprzętu niezbędne jest zwrócenie uwagi na szereg czynników, takich jak ilość dostępnej przestrzeni oraz jakość emitowanego przez dane urządzenia dźwięku. O czym należy pamiętać przy zakupie kolumn głośnikowych? Jaki sprzęt tego typu jest godzien polecenia? Szczegółowe informacje na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Idealne kolumny głośnikowe do kina domowego, czyli jakie? 

Inwestycja w odpowiednie kolumny głośnikowe do kina domowego to absolutny „must have” zarówno dla każdego audiofila jak i fana oglądania filmów w domowym zaciszu. O czym należy pamiętać podczas zakupu idealnych kolumn głośnikowych?

Źródło: audioformat.pl

Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba koniecznie zwracać uwagę na szereg kwestii. Wiadomo, że kolumny muszą emitować dźwięk najwyższej jakości oraz wyglądać estetycznie i być w atrakcyjnej cenie, jednak to nie wszystko. 

Rozmiar pomieszczenia ma ogromne znaczenie 

Zanim zakupimy kolumny głośnikowe jakiegokolwiek rodzaju, w pierwszej kolejności trzeba koniecznie ustalić, w którym pomieszczeniu. Metraż ma ogromne znaczenie w kontekście efektywności eksploatacji omawianego sprzętu. Liczba kolumn musi być w sposób idealny dopasowana do rozmiaru pomieszczenia – tylko wtedy mamy pewność, że jakość dźwięku zadowoli nawet najbardziej wymagającego audiofila. 

Źródło: audioformat.pl

Zasada jest prosta: im pomieszczenie jest większe, tym więcej kolumn należy zakupić.

Poziom skuteczności 

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze fakt, iż poszczególne rodzaje kolumn mocno różnią się między sobą poziomem skuteczności. Standardowo poziom ten wynosi około 88-90 dB, jednak inne sprzęty mogą mieć ten wskaźnik na wyższym poziomie. 

Źródło: audioformat.pl

Najwyższy poziom skuteczności reprezentują na przykład kolumny Klipsch, dlatego są wybierane niezwykle chętnie. Jeden z modeli, Klipch Reference Premiere RP-8000F II posiada skuteczność wynoszącą aż 98 dB, co jest wyjątkowo dobrym wynikiem świadczącym o tym, iż jest to sprzęt najwyższej klasy. W kategorii kolumny surroundowe modele Klipsch nie mają sobie równych. 

Kolumny Klipsch – dlaczego warto? 

Kolumny Klipsch to absolutnie rewelacyjny wybór dla każdego, kto chciałby stworzyć w swoim mieszkaniu kino domowe najwyższych lotów. Słyną one z brzmienia najwyższej jakości. Warto wiedzieć, że Klipsch jest amerykańskim producentem kolumn, który specjalizuje się w produkcji sprzętu wyróżniającego się oryginalnym brzmieniem. Zyskał on uznanie milionów osób na całym świecie ceniących sobie perfekcyjny dźwięk. 

Klipsch to jedna z niewielu firm na świecie, która posiada kolumny z certyfikatem THX – potwierdza on, iż jest to sprzęt dostosowany do wymagań sal kinowych. Najbardziej popularną serią kolumn Klipsch do kin domowych jest Klipsch Reference Premiere II. Sprawdza się ona nie tylko w kinach domowych, ale także podczas odsłuchu stereo. W ramach tej serii najlepiej oceniane są modele  Klipsch RP6000F II i Klipsch Reference Premiere RP-8000F II