Kiedy zapadnie zmrok podczas pieszej wędrówki w górach czy na biwaku, nieocenionym sprzętem staje się lampa turystyczna. Dzięki niej możemy bezpiecznie poruszać się po terenie, wykonywać różne czynności i cieszyć się nocnymi przygodami. Wybór odpowiedniej lampy może jednak stanowić wyzwanie. Jak wybrać dobrą lampę turystyczną? 

Najczęściej spotykane typy lamp

Lampa czołowa to najbardziej popularna wśród turystów lubujących się w wyprawach górskich czy amatorów-grotołazów. Umożliwia swobodne korzystanie z obu rąk podczas noszenia na głowie. Idealna także dla biegaczy. Innym rodzajem są lampy w formie opaski, a także stojące i wiszące, które mieszczą się w dłoni i mogą być z łatwością przenoszone czy przypinane. Co jednak wybrać? 

Na co zwrócić uwagę?

Podstawowym parametrem lampy będzie jej moc i jasność, wyrażona w lumenach (wyraża on całkowitą moc światła emitowanego przez dane źródło). Im większa wartość, tym z mocniejszym źródłem mamy do czynienia. Zazwyczaj jednak wiąże się to z większym poborem mocy oraz wyższą ceną za konkretną lampę turystyczną. Korzyści są jednak oczywiste – więcej światła w terenie pozwala na bezpieczne przemieszczanie się lub oświetlenie podczas wykonywania istotnych czynności. Dla trekkingu górskiego warto rozważyć lampę o mocy co najmniej 200-300 lumenów. Do czytania książki pod namiotem wystarczy natomiast model o mocy około 100 lumenów. Tegf typu lampy znajdziemy w sklepie hobby4men.com (https://www.hobby4men.com/).

Lampa turystyczna musi również zagwarantować długi czas działania bez konieczności ponownego ładowania. Podczas podejmowania decyzji o zakupie należy więc sprawdzić, jakiej pojemności jest wbudowany akumulator (w mAh). Jeśli urządzenie można ładować przez port USB, to warto przetestować urządzenie, ile zajmuje jedno pełne ładowanie. Innym rozwiązaniem są wymienne baterie, o których musimy pamiętać przed wyjściem w teren. 

Równie istotna jest waga lampy i komfort jej przenoszenia (lub noszenia w wypadku lamp czołowych). W związku z tym lampa powinna być ergonomiczna i lekka, aby bez problemu zmieścić się w plecaku czy w kieszeni. Obecnie już nawet niewielkie rozmiarem lampy są w stanie pomóc podczas nocnych wędrówek. 

Ważne także, aby lampa była odporna na warunki atmosferyczne. Ma to ogromne znaczenie w trakcie survivalu, gdy możemy spotkać się z ulewą, wysoką temperaturą czy kurzem. Ponadto niektóre lampy oferują dodatkowe funkcje, takie jak różne tryby światła (np. tryb czerwonego światła, który nie przeszkadza innym w nocy), a także funkcję SOS, która może okazać się przydatna w sytuacjach awaryjnych.

Wybierając lampę turystyczną, kluczem jest zastanowienie się nad własnymi potrzebami i preferencjami. Jedną z nich są także możliwości montażu, np. zawieszenie na ubraniu, plecaku czy w namiocie. Wówczas mamy pewność, że lampa sprawdzi się w każdych okolicznościach. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym wspinaczem, weekendowym wędrowcem czy biwakowiczem, odpowiednia lampa turystyczna jest niezbędna do bezpiecznego i komfortowego poruszania się po terenie po zmierzchu.