Wśród suplementów diety przeznaczonych przede wszystkim dla sportowców, znajdują się substancje należące do kategorii SARM-ów. Należy do niej także LGD-4033 (ligandrol), wykazujący działanie na receptory androgenowe. Czym charakteryzuje się ta substancja, jak działa i jakie skutki uboczne może wywoływać? Zapraszamy do lektury!

Co to jest LGD-4033?

LGD-4033 jest substancją chemiczną typu SARM (selektywne modulatory receptorów androgenowych), określaną również jako ligandrol. Przynależność tego środka do grupy SARM-ów sprawia, że w środowisku sportów siłowych traktowany bywa jako forma „legalnego” sterydu. Nie wywołuje jednak takich, jak steryd, skutków ubocznych, przy jednoczesnym wykazywaniu oczekiwanych rezultatów anabolicznych.

Co interesujące, ze względu na swoje selektywne oddziaływanie względem, przede wszystkim, tkanki mięśniowej, początkowo LGD-4033 badany był pod kątem możliwości wykorzystania go w leczeniu niektórych nowotworów (rak prostaty), osteoporozy (ponieważ blokuje nadmierne wchłanianie przez organizm składników mineralnych znajdujących się w kościach) czy schorzeń prowadzących do zaniku mięśni. Obecnie środek ten pozostaje jednak głównie suplementem diety przeznaczonym i przyjmowanym przez sportowców, w tym również kulturystów.

W jaki sposób działa LGD-4033?

Skoro LGD-4033 należy do grupy środków określanych SARM-ami, warto pokrótce omówić działanie tych substancji.

Związki typu SARM w sposób wybiórczy (selektywny) oddziałują na receptory androgenowe, co pozwala uzyskać bardziej „sprecyzowany” rezultat. W przypadku ligandrolu należy mówić o wpływie jedynie na tkankę mięśniową – dochodzi do pobudzania receptorów androgenowych w mięśniach czy, jak wspomnieliśmy wyżej, w kościach, a jednocześnie blokowane są te, które znajdują się, na przykład, w prostacie (stąd też zresztą badania kliniczne związane z terapią onkologiczną nad nowotworami tego gruczołu). Tym samym LGD-4033 nie oddziałuje na organy wewnętrzne, działając podobnie, jak steryd, ale bez tak dużego ryzyka występowania groźnych skutków ubocznych.

Ponieważ LGD-4033 nie wywołuje tak androgennego działania, rzadko dochodzi przy jego przyjmowaniu do rozrostu gruczołu piersiowego u mężczyzn czy pogorszenia stanu cery (trądzik).

Przyjmowanie ligandrolu jest zalecane osobom, które dążą do uzyskania przyrostu masy mięśniowej. Regularne, umiarkowane dawki w granicach do kilku miligramów na dzień pozwalają na stosunkowo szybki rozrost tak zwanej suchej masy mięśniowej (czyli takiej, której nie towarzyszy otoczenie tłuszczowe). Obecnie przyjmuje się, że dawkowanie w granicach do 20 miligramów na dzień pozostaje optymalnym rozwiązaniem dla osób uprawiających aktywność fizyczną wybranego rodzaju. W trakcie suplementacji konieczne może okazać się zmodyfikowanie dotychczasowej diety – dobre efekty daje wprowadzenie dodatkowych kalorii oraz zwiększenie ilości spożywanego białka.

LGD-4033: skutki uboczne

LGD-4033 jest związkiem chemicznym, który został dość intensywnie skontrolowany, zresztą badania kliniczne nad jego właściwościami i szansą na wykorzystanie również w innych dziedzinach życia ciągle trwają. Tym samym poznano dokładnie możliwe negatywne oddziaływanie preparatu na organizm człowieka. Z jakimi skutkami ubocznymi może wiązać się przyjmowanie LGD-4033?

Ligandrol jest uznawany za jeden z lepszych i bezpieczniejszych SARM-ów na rynku. W odróżnieniu od przywoływanych tu już sterydów, suplementowanie LGD-4033 wiąże się z minimalnym ryzykiem wywołania skutków ubocznych – środek ten nie działa toksycznie na wątrobę, a przez to, że nie konwertuje do estrogenów, nie zaburza także libido.

Pomimo potwierdzonego bezpieczeństwa, LGD-4033 tak, jak wszystkie środki farmakologiczne, może w nadmiarze wywoływać przykre dolegliwości, jak i oddziaływać na zdrowie. Do pewnego stopnia, poprzez pobudzenie receptorów androgenowych, ligandrol może przyczyniać się do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Do tego, w trakcie badań klinicznych, potwierdzono spadek poziomu dobrego cholesterolu HDL oraz trójglicerydów (skutek ten uzyskano przy podawaniu dawki przekraczającej 5 miligramów na dzień). LGD-4033 dostaniesz w ofercie https://wxnlabs.com/!