Niezwykły likier o słodkim migdałowym smak to doskonały dodatek do wielu deserów i drinków. Napój alkoholowy Amaretto wytwarzany jest z pestek moreli, wiśni, brzoskwini, a także z mieszanki ziół i aromatu waniliowego lub z tradycyjnych migdałów. Ten likier wywodzi się z włoskiego miasta Saronno, a swoją nazwę zawdzięcza włoskiemu słowu „amaro”, które oznacza „lekko gorzki”. Jak wyglądała historia powstania trunku i do czego dokładnie można go wykorzystać? 

Amaretto niezwykła opowieść o wybornym trunku 

Zgodnie z opowiastkami przyjmuje się, że Amaretto był podarunkiem nadobnej wdowy dla malarza Berndardino Luiniego – ucznia Leonarda da Vinci, który w tamtym okresie przebywał w Saronno i pracował nad stworzeniem fresków w miejscowym klasztorze. Wdowa pozowała malarzowi do obrazu Madonny i para zakochała się w sobie, na pożegnanie dostał ulubiony przez wdowę napój, który przygotowywała według własnego przepisu na bazie spirytusu i migdałów. Druga wersja legendy głosi, że receptura Amaretto była strzeżona przez rodzinę di Soranno, a opowieść o malarzu dała temu słynnemu trunkowi rozgłos, a także pomysł na etykietę alkoholu – młodzieńca widniejącego w tajemniczym uśmiechu. 

Drinki z amaretto 

Ten niezwykły likier możemy podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. W upalne dni świetnie sprawdzi się w połączeniu z sokiem pomarańczowym, sokiem z cytryny, a także kilkoma kostkami lodu. W zimowe wieczory do amaretto możemy dodać suszone śliwki i morele. Tak przygotowany zestaw wystarczy podgrzać, mieszając na małym ogniu i przelać do pucharków, udekorowanych pomarańczą. 

Do jednych z ciekawszych sposobów na wykorzystanie amaretto zaliczamy nietuzinkowy koktail z dodatkiem różowego wermutu i soku wiśniowego. Taką mieszaninę przelewamy do wysokich szklanek ze słomką i dodajemy kilka kostek lodu. Innym sposobem picia amaretto jest dodanie do niego whisky i lodu. Ten trunek posiada mocny i wyrazisty smak, którym z chęcią rozkoszują się koneserzy. Do mocniejszych sposobów podawana amaretto zaliczymy także połączenie go z rumem. W takiej kombinacji likier opada na dno kieliszka i tworzy niezwykły efekt wizualny. Osoba pijąca tego drinka stopniowo odkrywa jego głębię i poznaje bogate walory smakowe migdałów. 

Również likier blue curacao świetnie sprawdzi się w połączeniu z tym alkoholem. Napój przygotowany na takiej bazie posiada niezwykle bogaty smak, a także wyjątkowe kolory. Uzyskana kompozycja wyróżnia się trójkolorową całością która jest odpowiednio – czerwona, zielona i niebieska. Ostatnią propozycja podania likieru migdałowego są dobrze znane wszystkim shoty, czyli połączenie likieru amaretto, likieru kawowego a także wódki.