Guma do ćwiczeń jest specjalistycznym dodatkiem treningowym, który od kilku lat robi w świecie treningów prawdziwą furorę. Ten pozornie niewielki gadżet pozwala na aktywizowanie większości partii mięśniowych ciała, poruszając i rozciągając zastane mięśnie, stawy i kości. Coraz częściej używa się go nie tylko do domowych ćwiczeń ogólnousprawniających, ale i podczas zajęć rehabilitacyjnych i przygotowujących do treningów. Jakie zalety ma taka guma i co sprawia, że powinna się znaleźć w rękach każdej, dbającej o kondycję osoby? Czym różnią się poszczególne gumy i jak je dobierać do własnych potrzeb?

Guma do ćwiczeń decathlon – wybór, rodzaje, ćwiczenia

Najważniejszą rzeczą w pierwszej przygodzie z gumami treningowymi, jest ich odpowiedni wybór. Tzw. gumy oporowe łączą w sobie elementy najbardziej wymagających ćwiczeń obciążeniowych, zwinnościowych i rozciągających, nie wymagając od nas zakupu wielu różnych urządzeń, ale ich zły dobór i nieodpowiednie wykorzystanie mogą sprawić, że efektywność treningu zdecydowanie spadnie. Zanim więc dokona się zakupu najtańszej czy najdroższej gumy, warto wiedzieć o nich nieco więcej.

Każda z gum, jaką znajdziemy w dziale guma do ćwiczeń decathlon przystosowania jest do konkretnego rodzaju treningu, jaki chce się z jej użyciem wykonać. Różne rodzaje gum, różna skala ich naprężenia, długość i sposoby na ćwiczenia, sprawiają, że nie warto wybierać pierwszej z brzegu, a faktycznie lepiej jest się wczytać w ich opisy.

Gumy można podzielić na 3 typy: ekspandery, taśmy oporowe i gumy oporowe. Ekspander – wykonany z linek lub sprężyn z uchwytami, taśma – gumowy pas, który nigdy nie tworzy zamkniętej pętli (różnokolorowe), guma – pas tworzący zamkniętą pętlę np. poprzez podrodzaje w postaci minibandów czy powerbandów. Te ostatnio od taśm odróżnia też większa grubość i węższa forma.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze:

  • Opór, jaki stawia taśma. Im większa siła osoby ćwiczącej, tym bardziej warto postawić na gumy/taśmy szersze i grubsze. Mniejsza siła – cieńsze i węższe.
  • Kolory – producenci stosują kolory, które informują o skali oporu i wytrzymałości gumy
  • Marka i jakość – guma ze straganu za 3 zł nigdy nie wytrzyma tyle, co profesjonalna guma sportowa!
  • Cena – zbyt niska może być zdradliwa (patrz wyżej)

Osobno, trzeba pamiętać o przygotowaniu dla siebie zestawu ćwiczeń dodanych gum. Takie plany i pomysły na treningi z gumą bez problemu znajdziemy w internecie: na blogach trenerów personalnych, w ebookach czy na youtubie. Możliwości rozwijania takiego treningu są praktycznie nieograniczone!